Autokros opět v hamerských barvách

Je tomu už neuvěřitelných 38 let, kdy se začaly z Najdeku ozývat motory autokrosových bugin Honzy Voříška. Skvělá parta srdcařů, mechaniků a vývojářů nepočítajících hodiny makala mnohdy až do rána a pomohla Honzovi prorazit až na stupně vítězů v mistrovství republiky.  Z vítězství se sice Honza radoval jen jednou, 3. 4. 1990 v Hodoníně, ale o to víc si ho cení, vždyť se mu podařilo za sebou nechat celou tehdejší úspěšnou československou reprezentaci. Odměnou za vítězství byly tenkrát pouze krásné věnce a radost z vítězství, ale odměnou za celou kariéru je spousta zážitků a přátel kolem tohoto sportu, kteří se k sobě hlásí až dodnes.

Honza je také ten, který přivedl do našeho AMK Hamry nového člena Luboše Novotného a pokusí se v Hamrech autokrosařskou dobu zase trochu oživit.

Luboš je z Chroustova a my jsme se ho zeptali:

Jak jste se dostal k závodění a k buginám?

Byl to vlastně takový můj dětský sen. Když jsem byl ještě malý kluk, vzal mě můj táta ke svému spolužákovi panu Bohumilu Křestanovi, tehdejšímu slavnému průkopníku autokrosu. Byl zrovna v garáži a pamatuji si, jak jsem chodil kolem jeho buginy a strašně jsem toužil se do ní posadit. A od té doby jsem toužit nepřestal. Když jsem se v roce 2007 vrátil zpátky do rodného Chroustova, rozhodl jsem se si tento sen splnit.  

Jak dlouho jezdíte a jaké jste měl úspěchy?

Jezdím od roku 2008 tenkrát ještě s Tatrou o obsahu 3200. Tento rok jsem se umístil v Kosice Cup na 4. místě. Celkově v MČR Kosice Cup 3. místo za rok 2009, 2. místo za rok 2011. Vážím si i 2. místa v Nové Pace – Štikovská rokle v roce 2012 a 30. 9. 2012 v Sedlčanech 3. místo na MMČR – D7.  Samozřejmě jsem těchto úspěchů nedosáhl sám, ale i díky svému teamu mechaniků. Chlapů, co tomuto sportu dávají své srdce a čas a taky díky mé tolerantní rodině.

Jak se těšíte na spolupráci s Honzou Voříškem?

Těším, je to pro mě samozřejmě čest spolupracovat s bývalým úspěšným autokrosařem.  

Jakou máte buginu? Je to vaše první, nebo už jste nějaké vystřídal?

Jsem stále věrný Tatře. V současné době jezdím Tatrou  4×4 o obsahu 3500, poprvé jsem s ní startoval v roce 2012. Bývalá již zmiňovaná buggy je propůjčená v současné době muzeu v Kopřivnici.

Jaké máte plány pro letošní sezónu? Kde budete startovat?

Letošní sezónu chci zahájit 14. 5. v Nové Pace, následovat budou 4. 6. Sedlčany.  Těším se i na moji oblíbenou trať v Humpolci 9. 6. 2016. Rád bych jel i v Poříčí. Samozřejmě vše je to i otázka financí a stavu techniky. A moje plány? Jezdit co nejlépe, snažit se vyhrát a taky si užít každou chvilku za volantem.

A jak se těší na spolupráci Honza Voříšek?

No, těším se hodně. Samozřejmě se budu snažit Lubošovi pomáhat, jak to jen půjde. Autokros se teď jezdí úplně jinak než za nás. My se ale zase pokusíme jako “amatéři„ udělat pár dobrých výsledků a potrápit i ty zkušenější.  Doufám, že nám hameráci přijedou fandit na závody tak, jako jezdili se mnou.

Rozhodně se máme v Hamrech letos zase na co těšit, a proto se sluší oběma pánům poděkovat za reprezentaci obce i našeho AMK a popřát hodně pěkných, úspěšných závodů. O všech vás samozřejmě budeme informovat. A jak píše Honza, doufám, že se uvidíme na závodech.

Related Posts

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Facebook