CO JE CYKLOTRIAL

Webové stránky: cyklotrial.cz a youthgames.cz


Cyklotrial je sport, při kterém má jezdec za úkol projet na kole vyznačenou trať s co nejmenším počtem chyb. Během jízdy musí překonávat různě obtížné překážky, aniž by se přitom dotkl země nebo překážek čímkoliv jiným než pneumatikou kola.

Základem je proto dobrá rovnováha a pohybová koordinace těla, stejně důležitá je ale také schopnost přemýšlet a najít nejlepší strategii pro překonání obtížného místa. Cyklotrial není sport rychlostní a patří proto mezi bezpečné disciplíny – i když při pohledu na špičkové jezdce o tom mnozí neprávem pochybují.

K jeho provozování je potřeba pouze speciálně upravené kolo pro trial a cyklistická přilba. Všechno ostatní má trialista na dosah, neboť překážkou se může stát obrubník u chodníku, schody na zahradu, pár starých palet, zídka, lavička v parku, kameny v potoce, pokácený strom v lese – stačí se jen rozhlédnout. Nejsou potřeba žádné speciální rampy ani drahá sofistikovaná sportoviště.

Pokud chcete s cyklotrialem začít, je dobré nechat si poradit od těch, co už s ním mají své zkušenosti – můžete třeba zkusit některý z klubů, které se podílí na pořádání seriálu Youth Games.

Převzato z youthgames.cz

KATEGORIE

PROMESA (smíšená, do 8 let)
POUSSIN (smíšená, 9-10 let)
YOUTH GIRLS (dívčí, 9-11 let)
BENJAMIN (smíšená, 11-12 let)
MINIME (chlapecká, 13-14 let)
CADET (chlapecká, 15-16 let)*
GIRLS (dívčí, 12-16 let)**
JUNIOR (mužská, 16-18 let)
ELITE 20″ a 26″ (mužská, a více let)
WOMEN (ženská, 18 a více let)***
OPEN (smíšená, bez omezení)
EXPERT (smíšená, bez omezení)
.
Poznámky
*Kategorie cadet může být značena samostatně černými šipkami nebo dohromady s červeným značením vyšší soutěže junior/expert (při spojení soutěže Youth Games se soutěží pro dospělé).
**Kategorie girls je v českých pravidlech povolena do 16 let věku, v mezinárodních pouze do 15 let.
*** V případě, že budou v jedné trati současně vyznačeny girls i women, budou branky kategorie women odlišeny doplněním písmene “E” před číslem branky